Získávání ibišků

Novou rostlinu ibišků vpodstatě můžete získat čtyřmi způsoby - 1/ zakoupit si již hotovou rostlinu, 2/ získat roub a naroubovat si podnož, 3/ získat řízek a vypěstovat si ji z řízku (většina moderních odrůd ale hůře zakořeňuje nebo pak potom špatně kvete a roste) a také je tu možnost č. 4/ vypěstovat si semenáče...

1/ NÁKUP ROSTLIN V ČR

Já jsem zkusila nákupy od Zahrady Dafral, ale jedna rostlina ze tří nebyla ta, která měla být a všechny brzy uhynuly, a z www.laelia.cz. Tady byla kvalita rostlin velmi slušná a cenově dostupná, ale nabídka rostlin neobsahuje moderní odrůdy ibišků. Ty naopak občas nabízí www.zappgarden.cz, kde bývá pěkná nabídka rostlin dovezených z Holandska a USA.

Moderní odrůdy se také dají spíše získat od ibiškových nadšenců, kteří prodávají své přebytky. Současným největším pěstitelem u nás Radka Klobásová www.rk-hibiscus.cz, která nepravidelně prodává sbírkové rostliny.

 A občas se najdou rostliny nabízené jedinci  na www.aukro.cz nebo ve skupině Ibišky na Facebooku.

2/ NÁKUP ROSTLIN V ZAHRANIČÍ

Z Evropy je nám nejblíže Německo. Velmi dobrou zkušenost mám s kvalitou rostlin od Sabine Reinecke (www.reinecke.de), která přeprodává rostliny dovezené z USA od pěstitele Randyho Coxe.


Z Holandska je spokojenost s nabízeným sortimentem i kvalitou rostlin od Jana Gendrika Gommera (www.kwekerijgommer.com). Několikrát do roka nabízí ve svém webshopu i americké odrůdy. Jsou to mladí (a tedy dost malí) roubovanci bez květů v ceně za 13,25 EUR a poštovné. V Belgii vládne ibiškům Guido van Herck (www.nurseryexotica.com). Jeho nabídka je atraktivní a obsahuje i novější americké odrůdy, ale několik odběratelů si již stěžovalo na záměnu druhů. Mě se asi z 10 rostlin, co jsem od něho kdy měla, tohle nestalo, ale mám špatnou zkušenost s neroubovanými (tedy pravokořennými) druhy, které poměrně často nabízí.

A tady je jeden z mých nákupů od Jana Hendrika Gommera. Vyšší rostliny vzadu jsou levnější po 13,25 EUR, malinké vepředu za 15,90 EUR. Mezi nimi i 15 cm Barry Schlueter...

Atraktivní novinky jsem si objednávala z USA. Několikrát mi poslal rostliny Randy Cox (www.triedandtruehibiscus.com) a byla jsem z jeho rostlin nadšená. Rostliny byly ve výšce okolo 30 cm a většina z nich hned květuschopných. Několik rostlin mám také od Matta Martindale (www.hibiscusplace.com), také krásné a květuschopné rostliny. Bohužel v posledních letech velmi zdražily poplatky za přepravu, nutné fytocertifikáty a clo, takže už do Evropy neposílají. Při posledním nákupu mě vyšla jedna rostlina na 900 Kč.

A tohle je zásilka z USA od Randy Coxe

 

3/ ROUBOVÁNÍ

Od pěstitelů v ČR se dají získat rouby, ať už výměnou, nebo zakoupením. Přebytky krome mne má v největší nabíce na jaře Radka Klobásová www.rk-hibiscus.cz, která nabízí nejen krásné americké a polynéské odrůdy, ale také své vlastní kultivary. Spolu s dcerou Lenkou jich vyšlechtila již přes 210. A jsou mezi nimi opravdu špičkové kultivary. 

Moji první tři roubovanci asi 6 týdnů od roubování. Zleva Midnight Liberty, Hot Paprika a Me Oh My Oh

 

4/ PĚSTOVÁNÍ IBIŠKU ZE SEMEN

Už dlouho si dělám svá vlastní semínka (přebytky občas nabízím na svých webových stránkách), stejně jako Radmila Klobásová (www.rk-hibiscus.cz). Také se dají nakoupit na www.ebay.com, kde například prodává svá semínka světoznámý hybridizer Richard Johnson, anebo www.hibiscusofmoorea.com. Tady zase nabízejí semínka další celosvětově uznávaní šlechtitelé Charles a Marianne Atiu.

 

 

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode